Iran

Ślady świetności starożytnej Persji w Persepolis i Pasagrady. Najpiękniejsze miasto Iranu – wspaniały Isfahan. Kunsztowne wyroby rękodzieła. Wielobarwne meczety, pałacowe ogrody i karawanseraje. Shiraz – miasto poetów, kwiatów i słowików. Malownicza wioska w górach Abyaneh z czerwonymi domami. Niepowtarzalne perskie kobierce z [...]

  • Dodane przez: Ambit Tour
  • Tagi:
  • Cena: 4.970 zł + 695 EUR/osobę

Ślady świetności starożytnej Persji w Persepolis i Pasagrady. Najpiękniejsze miasto Iranu – wspaniały Isfahan. Kunsztowne wyroby rękodzieła. Wielobarwne meczety, pałacowe ogrody i karawanseraje. Shiraz – miasto poetów, kwiatów i słowików. Malownicza wioska w górach Abyaneh z czerwonymi domami. Niepowtarzalne perskie kobierce z jedwabiu i wełny. Przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców  mieszkańcy.

1 DZIEŃ
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, przy stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Iranu. Iran

2 DZIEŃ  TEHERAN
Przylot do Teheranu po północy. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i odpoczynek. Śniadanie.Zwiedzanie stolicy Iranu. Wizyta w Muzeum Narodowym, w którym eksponowane są przedmioty znalezione w czasie wykopalisk na terenie całej Persji. Najcenniejsze są te, które pochodzą z Persepolis, lecz można także podziwiać setki świetnie zachowanych przedmiotów świadczących o bogatej historii imperium perskiego. Następnie przejazd do Muzeum Szkła i Ceramiki z niezwykle pięknymi eksponatami. Przejazd do pałacu Golestan z XIX w., będącego kiedyś rezydencją królewską i miejscem, gdzie odbyła się Konferencja Teherańska.

3 DZIEŃ  TEHERAN – SHIRAZ
Dalsze zwiedzanie Teheranu. Przejazd do północnej części miasta, zamieszkanej przez przedstawicieli klasy wyższej. Znajduje się tam tradycyjny Stary Bazar Tajrish połączony z mauzoleum Imam Zadeh Saleh. Spacer po halach targowych. W miarę możliwości krótka wizyta w skarbcu, gdzie przechowuje się najcenniejsze regalia perskie (skarbiec mieści się na terenach administracji rządowej i nie zawsze jest udostępniany do zwiedzania). Zwiedzanie Muzeum Dywanów, gdzie prezentowane są unikalne kobierce liczące nawet ponad 500 lat. Po południu transfer na lotnisko i wylot do otoczonego górami Shirazu. Zakwaterowanie w hotelu.

4 DZIEŃ  SHIRAZ
Zwiedzanie miasta – otoczone wielką czcią mauzolea średniowiecznych poetów Hafiza i Sa’adiego, których poezja jest wciąż uwielbiana przez Irańczyków. Wizyta w zabytkowej medresie, tradycyjnej, muzułmańskiej szkole wyższej. Spacer po bazarze Vakil mieszczącym się w labiryncie zadaszonych korytarzy. Chwila odpoczynku w tradycyjnej herbaciarni.

5 DZIEŃ  PERSEPOLIS – SHIRAZ
Wycieczka do starożytnego miasta Persepolis. Zwiedzanie pozostałości stolicy wielkich królów Persji, zbudowanej ok. 2500 lat temu. W zachowanych kamiennych kolumnach, płaskorzeźbach i posągach widać resztki dawnej świetności pałaców, sal audiencyjnych, skarbca. Następnie przejazd do Nekropolis i postój przy wykutych wysoko w skale grobowcach królów perskich. Powrót do Shirazu. Postój przy Bramie Koranu, która przed wiekami witała wszystkich przybywających do miasta. Zwiedzanie meczetu Nassir-ol-Molk (Różowy Meczet) z pięknymi, kolorowymi witrażami. Czas wolny w malowniczym ogrodzie Eram.

6 DZIEŃ  YAZD
Przejazd do leżącego w samym środku Iranu – Yazd, jednego z najstarszych miast na świecie. Po drodze pustynne krajobrazy. Po drodze spacer po terenie wykopalisk archeologicznych Pasargad z grobowcem Cyrusa Wielkiego. Po przyjeździe do Yazd, przejazd do Świątyni Ognia, wzniesionej przez zoroastrian; od prawie 1600 lat pali się w niej płomień ognia pilnowany przez kapłanów. Wyznawcy tej religii przedchrześcijańskiej, mają wciąż tysiące zwolenników w Iranie i innych krajach.Postój przed meczetem piątkowym.

7 DZIEŃ  YAZD – ISFAHAN
Zwiedzanie najciekawszych zabytków miasta Yazd. Przejazd pod dwie Wieże Milczenia, niegdyś służące zoroastrianom do ceremonii pogrzebowych, w czasie których zwłoki zmarłych zostawiano na pastwę sępów. Przejście zadaszoną ulicą kompleksu Amir Chakhmakh. Czas na spacer nastrojowymi uliczkami starego miasta, zbudowanego z jasnobrązowej gliny. Okazja do kupna lokalnych słodyczy, jak baklava i chałwa. Po południu przejazd do miasta Isfahan, największego skupiska islamskich zabytków w Iranie. Panuje w nim niemal sielankowa atmosfera, którą powoduje nie tylko wspaniała architektura, ale i łagodny klimat, ogrody pełne kwiatów, liczne bazary. Zakwaterowanie w hotelu.

8 DZIEŃ  ISFAHAN
Zwiedzanie Isfahanu, trze- ciego co do wielkości miasta Iranu. Spacer po ogromnym placu Meidune Emam. Wizyta we wspaniale zdobionym delikatnymi mozaikami meczecie Masjed-e Emam. Następnie zwiedzanie pałacu AliQapu, z którego tarasu rozciąga się najlepszy widok na plac; na jednej z jego kondygnacji znajduje się komnata z oryginalnymi wnękami akustycznymi. Przejście do Sheikh Loftollah, meczetu dla kobiet, który 400 lat temu zbudował szach Abbas dla swojego haremu. Chwila wytchnienia w emporium dywanów. Podziwianie eleganckich kobierców i tkanych w dalekich wioskach barwnych kilimów; okazja kupna. Po południu czas wolny na zakupy w dziesiątkach sklepów wokół placu Emama oraz na pobliskim wielkim bazarze, gdzie kupcy oferują atrakcyjne wyroby miejscowego rękodzieła, m.in. przedmioty z mosiądzu, drewna, intarsjowane delikatną mozaiką puzderka, perskie miniatury.

9 DZIEŃ  ISFAHAN
Dalsze zwiedzanie Isfahanu. Przejazd do dzielnicy ormiańskiej Jolfa i zwiedzanie chrześcijańskiego kościoła Vank, w którym znajdują się wspaniałe freski. Świątynia jest centrum kultury i religii Ormian, mniejszości, która kultywuje w niej pamięć o masakrze swojego narodu przez Turków  w 1915 roku. Następnie wizyta w Pałacu 40 kolumn – Chehel Sotun, służącym kilku kolejnym szachom jako salon recepcyjny.Wieczorem spacer bulwarami rzeki Zayandeh; jej brzegi spinają malownicze, zabytkowe mosty. Podziwianie nocnej iluminacji mostów, w tym najsłynniejszego z nich – Sio-seh-Pol.  Most jest ulubionym miejscem spędzania czasu przez mieszkańców. Dla chętnych fakultatywny pokaz tradycyjnego sportu Irańczyków – zurhane, połączenia zawodów z aspektem duchowym przy akompaniamencie bębna (ok. 10 EUR).

10 DZIEŃ  ISFAHAN – ABYANEH – KASHAN
Przejazd do Wieży Gołębi (Pigeon Tower), która w dawnych czasach miała przyciągać te ptaki do zakładania gniazd w specjalnych, kamiennych dziuplach. Raz na jakiś czas zbierano ich guano i stosowano jako nawóz. Kiedyś takich gołębich wież było wokół Isfahanu aż 14 tysięcy. Wyjazd z Isfahanu. Postój przy autentycznym karawanseraju, który przed wiekami służył kupcom podążającym Jedwabnym Szlakiem do odpoczynku, wymiany towarów i napojenia wielbłądów. Następnie przejazd do leżącej w górach, najsłynniejszej wioski w Iranie – Abyaneh. Malownicze domy z czerwonej gliny zbudowane na stromym zboczu i ozdobione drewnianymi balkonami oraz kolorowo ubrani mieszkańcy przyciągają rzesze turystów. Następnie przejazd do miasta Kashan. Zwiedzanie bogatej niegdyś rezydencji kupieckiej z XIX wieku. Spacer po ogrodzie Fin z pałacami, które otoczone są szemrzącymi strumykami. Okazja kupna pachnącej wody różanej. Kolacja. Przejazd na lotnisko pod Teheranem.

11 DZIEŃ
Po północy wylot do Europy. Przylot do Warszawy.

Trasa: TEHERAN – SHIRAZ – PERSEPOLIS -YAZD – ISFAHAN – ABYANEH – KASHAN

Terminy:

  • 07.03 – 17.03.2014
  • 25.04 – 05.05.2014
  • 22.08 – 01.09.2014*
  • 12.09 – 22.09.2014
  • 03.10 – 13.10.2014
  • * cena + 500 zł

Cena obejmuje:
• przeloty międzynarodowe,
• przelot wewnętrzny na trasie Teheran-Shiraz,
• przejazdy autokarem/mikrobusem,
• zakwaterowanie w hotelach 4*, dopłata do pokoju 1-osob. 900 PLN,
• śniadania, kolacje,
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
• opiekę pilota,
• usługi lokalnych przewodników,
• ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL, bagaż).

I RATA
1000 PLN płatna przy zapisie

II RATA
płatna na 35 dni przed wyjazdem

III RATA
695 EUR należy zabrać ze sobą

Uwaga:
• Przy wpłacie II raty należy złożyć pełną dokumentację wizową tj. 2 zdjęcia, paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki z 1 stroną wolną, 2 wypełnione wnioski wizowe. Opłata za wizę do Iranu 225 PLN i za pośrednictwo wizowe 50 PLN. W paszporcie nie może być wizy Izraela.
• Kwotę 695 EUR (III rata) należy przekazać pilotowi po przylocie do Teheranu.
• Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 40 EUR.

Dodaj komentarz