Gruzja – Armenia

Niezwykłe miasta wykute w skalnym zboczu. Widoki na ośnieżony Kaukaz. Kościoły z początków chrześcijaństwa. Tbilisi – malowniczo położone na rzeką. Signagi – miasto otoczone murem obronnym. Lokalny targ z wyrobami rękodzieła. Smaczna kuchnia. Degustacja win gruzińskich. 1 DZIEŃ Zbiórka na Lotnisku Chopina [...]

  • Dodane przez: Ambit Tour
  • Tagi:
  • Cena: 7.450 zł/osobę

Niezwykłe miasta wykute w skalnym zboczu. Widoki na ośnieżony Kaukaz. Kościoły z początków chrześcijaństwa. Tbilisi – malowniczo położone na rzeką. Signagi – miasto otoczone murem obronnym. Lokalny targ z wyrobami rękodzieła. Smaczna kuchnia. Degustacja win gruzińskich.

1 DZIEŃ
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, przy stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Gruzji. Gruzja - Armenia

2 DZIEŃ  TBILISI
Przylot do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Zwiedzanie stolicy Gruzji. Na trasie spaceru po starym mieście – świątynia Metechi z XII w., gruzińsko-prawosławna katedra Sioni z VI wieku, gdzie przechowuje się krzyż świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się chrześcijańska. Następnie przejście do zabytkowej synagogi i najstarszej w Tbilisi bazyliki – Anchiskhati. Wejście na mury obronne Narikala z IV wieku, z których rozciąga się widok na miasto i rzekę Mtkvari. Przejście w okolice Abanotubani – tradycyjnych łaźni siarkowych, mieszczących się w piwnicach o orientalnej architekturze. Spacer reprezentacyjną aleją Rustaveli; po drodze parlament, budynek opery, filharmonia. Kolacja w lokalnej restauracji – pokaz folklorystyczny z tradycyjnymi tańcami.

3 DZIEŃ  TBILISI – SIGNAGI – TSINANDALI – TBILISI
Wycieczka do regionu Kakheti, skąd pochodzi słynne gruzińskie wino. Wizyta w klasztorze Bodbe, będącego celem pielgrzymek, gdzie pochowana została święta Nino. Przejazd do odrestaurowanego Signagi, niegdyś królewskiego miasta, wciąż otoczonego murami obronnymi z wieżami, z których widać ośnieżone szczyty Kaukazu. Zwiedzanie Alaverdi, potężnej katedry z XI w. Następnie przejazd do Tsinandali i zwiedzanie zabytkowej rezydencji księcia Chavchavadze. Spacer po parku z egzotycznymi roślinami (m.in. palmy i zagajniki bambusowe). Obiad. Wizyta w 300-letniej piwnicy, w której przechowuje się wino i degustacja wyśmienitych gruzińskich win. Powrót do Tbilisi. Kolacja.

4 DZIEŃ  TBILISI – GUDAURI
Wizyta w Muzeum Narodowym. Po południu przejazd do Gudauri (2200 m n.p.m.). Nocleg w znanym ośrodku sportowym.

5 DZIEŃ  GUDAURI – KAZBEGI – GUDAURI
Przejazd z Gudauri przez malownicze tereny położone nad rzeką Tergi. Przyjazd do Kazbegi, głównego miasta regionu. Przejazd samochodami terenowymi przez dolinę i las do zabytkowego kościoła Gergeti z XIV wieku, który stoi na wysokości 2170 m n.p.m. Jeśli pogoda pozwoli rozciąga się stamtąd widok na najwyżej położony lodowiec na Kaukazie – Kazbegi (5047 m n.p.m.). Powrót do Kazbegi. Nocleg w Gudauri.

6 DZIEŃ  GORI – BAKURIANI
Przejazd z Gudauri do Bakuriani, kurortu zimowego leżącego na wysokości 1800 m n.p.m. Po drodze zwiedzanie pozostałości starożytnego miasta skalnego z VII w. p.n.e. Uplistsikhe. Tu zatrzymywały się karawany podążające Jedwabnym Szlakiem. Krótki postój w Gori, gdzie urodził się Stalin i do tej pory stoi jego rodzinny dom oraz wielki pomnik. Następnie przejazd z Gori do regionu Meskheti. Po drodze miasto znane z mineralnych źródeł i słynnej wody Borjomi. Wjazd w góry do miejscowości Bakuriani.

7 DZIEŃ  BAKURIANI – VARDZIA
Przejazd do Vardzia, unikalnego miasta wykutego w skale w XII wieku. Rozciąga się ono na długości pół kilometra wzdłuż rzeki Mtkvari i jest położone na 19 tarasowych kondygnacjach. Kościół stojący na skale jest ozdobiony pięknymi freskami. W kompleksie skalnego miasta zachowały się pomieszczenia mieszkalne, niewielkie kaplice, piwnice na wino. Następnie postój przy twierdzy Khertvisi z X wieku. Powrót do Bakuriani. Kolacja.

8 DZIEŃ  BAKURIANI – MTSKHETA – TBILISI
Przejazd do Mtskheta. Miasto było przez tysiąc lat (od V w. p.n.e. do V w. n.e.) stolicą królestwa gruzińskiego i od tamtej pory jest religijnym ośrodkiem Gruzji. Tutaj Gruzini przyjęli chrześcijaństwo (w IV w.). Zwiedzanie największej katedry w kraju Svetitskhoveli z XI w. oraz monastyru Jvari z VI wieku. Przejazd do Tbilisi.

9 DZIEŃ  SADAKHLO – SEVAN (Armenia) – HAGARTSIN – ERYWAŃ
Przejazd do Sadakhlo na granicę Gruzji z Armenią. Po formalnościach granicznych, zmiana pojazdu i przejazd do regionu Lori. Po drodze zwiedzanie średniowiecznego monastyru Haghpat z X-XIII w., będącego cennym przykładem architektury ormiańskiej. Obiad w lokalnej restauracji. Dalszy przejazd do Dilijan, miejscowości znanej z wyjątkowej architektury. Zwiedzanie monastyru Haghartsin z X-XIII wieku. Postój nad Jeziorem Sevan. Wejście na wzgórze, skąd rozciąga się widok na stojący na szczycie kompleks klasztorny Sevanavank z IX wieku. Przejazd do Erywania.

10 DZIEŃ  ERYWAŃ – ECHMIATSIN – ZVARTNOC – ERYWAŃ
Zwiedzanie Erywania. Podczas objazdu – centrum sportowe i koncertowe, most Kievyan, aleja Baghramyan, pałac prezydenta, Akademia Nauki, gmach parlamentu, budynek opery, pomnik jadącego na koniu bohatera literackiego Davida z Sassoun, katedra ormiańska św. Grzegorza (St.Gregory the Illuminator Cathedral). Następnie wizyta w muzeum domowym znanego armeńskiego reżysera Sergeja Parajanowa; podziwianie jego wyjątkowych dzieł sztuki. Postój przy Tsitsernakaberd – pomniku upamiętniającym ludobójstwo Ormian przez Turków w 1915 roku. Wizyta w fabryce brandy – degustacja. Obiad w lokalnej restauracji. Po południu przejazd do Echmiadzin i zwiedzanie rezydencji najwyższego patriarchy Armenii, Katolikosa – katedry z III w. oraz kościoła św. Hripsime. Przejazd do świątyni Zvartnoc z VII w. Powrót do Erywania. Kolacja w restauracji z kameralnym koncertem. Wieczorem spacer od budynku opery na Plac Rewolucji.

11 DZIEŃ  ERYWAŃ – GARNI – GECHARD  
Spacer po bazarze Gum, na którym można kupić m.in. owoce, warzywa i lokalne przyprawy. Wejście na twierdzę Erebuni z VII w p.n.e. i wizyta w muzeum przechowującym zabytkowe przedmioty wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych. Zwiedzanie Muzeum Matenedaran, gdzie przechowuje się tysiące bezcennych starych manuskryptów. Wycieczka do wsi Garni, gdzie znajduje się jedyna pogańska świątynia w Armenii, zbudowana w I wieku n.e. Między kolumnami tej zabytkowej budowli odbędzie się krótki koncert na tradycyjnym instrumencie duduk. Tradycyjna ceremonia pieczenia chleba zwanego lavash. Obiad w lokalnym gospodarstwie. W pobliżu można podziwiać piękny monastyr chrześcijański w Geghard, wykuty w skale i pochodzący z okresu IV-XIII wieku. Powrót do Erywania. Zwiedzanie wytwórni dywanów. Wieczorem kolacja z koncertem muzyki ludowej.

12 DZIEŃ
Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.

Trasa: TBILISI (Gruzja) – SIGNAGI – TSINANDALI – GUDAURI – KAZBEGI – GORI – BAKURIANI – VARDZIA – MTSKHETA – SADAKHLO – SEVAN (Armenia) – HAGARTSIN – ERYWAŃ – ECHMIATSIN – ZVARTNOC – GARNI – GEGHARD

Terminy:

  • 23.04 – 04.05.2014
  • 07.07 – 18.07.2014
  • 04.08 – 15.08.2014
  • 10.09 – 21.09.2014

Cena obejmuje:
•    przeloty międzynarodowe,
•    przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
•    zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje 2-osob., dopłata do pok. 1-osob. 1150 PLN,
•    śniadania, obiady, kolacje,
•    wycieczki wymienione w programie,
•    kolacja z pokazem folklorystycznym w Tbilisi,
•    degustacje brandy i win gruzińskich,
•    koncert wśród kolumn świątyni w Garni,
•    kolacja z koncertem w Erywaniu,
•    opiekę pilota,
•    usługi lokalnych przewodników,
•    ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL, bagaż)

I RATA
1000 PLN płatna przy zapisie

II RATA
płatna na 35 dni przed wyjazdem

Uwaga:
•    Na bilety wstępu należy zabrać ze sobą ok. 35 EUR.
•    Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 45 EUR.

Dodaj komentarz