








Rezydencja chińskich cesarzy – Zakazane Miasto. Armia z Terakoty i majestatyczny Wielki Mur. Piękne ogrody, świątynie i klasztory. Perła Lhasy – tajemniczy Pałac Potala. Fascynująca kultura gościnnych i sympatycznych Tybetańczyków. Górskie klasztory. Nowoczesny Szanghaj. 1 DZIEŃ Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, [...]
Rezydencja chińskich cesarzy – Zakazane Miasto. Armia z Terakoty i majestatyczny Wielki Mur. Piękne ogrody, świątynie i klasztory. Perła Lhasy – tajemniczy Pałac Potala. Fascynująca kultura gościnnych i sympatycznych Tybetańczyków. Górskie klasztory. Nowoczesny Szanghaj.
1 DZIEŃ
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, przy stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Chin.
2 DZIEŃ PEKIN
Przylot do Pekinu. Zwiedzanie miasta (uwaga – w przypadku wolnych pokoi, zakwaterowanie w hotelu). Przejazd do Pałacu Letniego, w którym wypoczywali członkowie cesarskiej dynastii Qing. Spacer wzdłuż Jeziora Kunming, przez bogato zdobiony korytarz. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Kolacja.
3 DZIEŃ WIELKI MUR
Wycieczka na Wielki Mur, największą budowlę na świecie jaką wzniosły ludzkie ręce. Ta najdłuższa na świecie fortyfikacja, mająca ponad 6300 km długości, powstała w III w. p.n.e. Następnie przejazd na teren nekropolii cesarzy z dynastii Ming. Wizyta w okolicy jednego z grobowców – możliwość obejrzenia wystawy prezentującej przedmioty, które miały się przydać cesarzom w ich życiu pozagrobowym. Spacer słynną Świętą Drogą. W drodze powrotnej do Pekinu – wizyta w wytwórni biżuterii i kosmetyków z pereł; możliwość dokonania zakupów. Krótki postój na zrobienie zdjęć w pobliżu obiektów olimpijskich. Na kolację jedno z oryginalnych dań chińskich – kaczka po pekińsku oraz degustacja lokalnego trunku. Wieczorem, dla chętnych przedstawienie opery chińskiej (ok. 30 USD).
4 DZIEŃ PEKIN
Spacer po Placu Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen). Następnie zwiedzanie Zakazanego Miasta (zimowy pałac cesarski) – rezydencji 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing. Wizyta w tradycyjnej herbaciarni – degustacja oraz możliwość dokonania zakupów. Przejazd do Świątyni Nieba, gdzie cesarze z dynastii Ming i Qing wznosili modły o pomyślne plony. Główny pawilon tej świątyni stał się symbolem Pekinu. Wizyta w Centrum Medycyny Tradycyjnej – masaż, leki homeopatyczne. Przejażdżka rikszami po terenie tzw. hutongów, czyli wąskich uliczek najstarszych dzielnic Pekinu. Wizyta w domu rodziny chińskiej. Krótki czas na spacer po terenie Yandai Xiejie, gdzie nad jeziorem znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami. Kolacja. Transfer na dworzec kolejowy. Przejazd nocnym pociągiem do Xi’an.
5 DZIEŃ XI’AN
Przyjazd do Xi’an – starożytnej stolicy Chin. Transfer do hotelu na śniadanie (zakwaterowanie po czasie realizacji programu). Wizyta w Muzeum Prowincji Shaanxi – interesująca kolekcja eksponatów związanych z regionem uważanym za kolebkę chińskiej cywilizacji. Następnie spacer wąskimi uliczkami dzielnicy muzułmańskiej ze straganami oferującymi wyroby rękodzieła artystycznego rzemiosła ludowego, pamiątki. Spacer po kompleksie Wielkiego Meczetu – jest to przykład integracji architektury islamu z tradycyjną klasyczną architekturą Chin. Następnie spacer po zabytkowych murach miejskich. Kolacja w lokalnej restauracji – pierożkowy bankiet. Dla chętnych – barwne widowisko Tang Dynasty Show (cena ok. 26 USD). Wieczorem – możliwy masaż stóp (od 23 USD).
6 DZIEŃ XI’AN
Dalsze zwiedzanie Xi’an. Pochodząca z VII w. Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi – dzisiejszy symbol Xi’an. Wycieczka poza miasto, do Armii z Terakoty, liczącej ponad 2 tysiące lat, wiernej kopii dawnych sił obronnych. Stojąca w pełnym rynsztunku bojowym terakotowa armia pierwotnie liczyła ok. 8 tysięcy naturalnej wielkości figur żołnierzy i koni. Kolacja. Wieczorem transfer na dworzec kolejowy. Przejazd nocnym pociągiem do Chengdu.
7 DZIEŃ CHENGDU – GÓRA EMEI
Przyjazd do Chengdu – stolicy prowincji Syczuan, w godzinach południowych. Transfer do restauracji na obiad. Spacer po parku, gdzie znajduje się Instytut Hodowli Pandy Wielkiej. Okazja podejrzenia tych zwierząt w ich naturalnym środowisku. Przejazd w kierunku góry Emei – jednej z czterech świętych gór buddyjskich w Chinach. Wjazd kolejką linową do leżącej na zboczu góry świątyni Wanian. Zakwaterowanie w klasztornym Domu Pielgrzyma. Kolacja na terenie świątyni – unikalna możliwość poznania kuchni mnichów buddyjskich. Wieczorny spacer po zamkniętym terenie klasztoru.
8 DZIEŃ GÓRA EMEI – CHENGDU
O świcie udział w porannej, rytualnej ceremonii klasztornych mnichów. Śniadanie w stylu buddyjskim – proste, wegetariańskie potrawy. Zjazd kolejką linową. Przejazd autokarem do Leshan, gdzie główną atrakcją jest wykuty w skale, jeden z największych na świecie posąg Buddy z VII w. (71 m). Rejs statkiem po płynącej u stóp posągu rzece. Przejazd do Chengdu. Na kolację potrawy regionalne. Dla chętnych przedstawienie opery syczuańskiej (ok. 36 USD).
9 DZIEŃ CHENGDU – LHASA (Tybet)
Rano transfer na lotnisko i przelot do Lhasy. Stolica Tybetu leży na wys. ok. 3700 m n.p.m. Przejazd do miasta – po drodze wspaniałe krajobrazy. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na aklimatyzację wysokościową. Następnie krótki spacer po ulicy Barkhor, znajdującej się w centrum Lhasy. Kolacja.
10 DZIEŃ LHASA
Zwiedzanie Pałacu Potala – imponującej rezydencji dalajlamów, duchowych zwierzchników buddyzmu tybetańskiego. Ta górująca nad miastem monumentalna budowla to jeden z architektonicznych cudów świata i jednocześnie – symbol narodowej tożsamości Tybetańczyków. Przejazd do świątyni Jokhang, będącej najświętszym sanktuarium wyznawców lamaizmu. Zwiedzanie tej świątyni to spotkanie z bogactwem sztuki sakralnej i z niezwykłą, mistyczną atmosferą kultu religijnego. Wizyta w lokalnej, typowo tybetańskiej herbaciarni – degustacja herbaty przyrządzanej na sposób tybetański. Kolacja.
11 DZIEŃ LHASA
Przejazd do Drepung – pochodzącego z XV wieku największego klasztoru na świecie, który w przeszłości zamieszkiwało ok. 10 tys. mnichów, pamiątka dawnej potęgi państwa tybetańskiego. Wizyta w Norbulingka – pałacu pełniącego funkcję letniej rezydencji dalajlamów. Przejazd do klasztoru Sera, ufundowanego przez jednego z uczniów mistrza Tsogkhapy – założyciela religii lamaistycznej. Kolacja.
12 DZIEŃ LHASA
Całodzienna wycieczka nad otoczone wspaniałym krajobrazem, jezioro Yamdrok. Leży ono na wysokości ok. 4400 m n.p.m. Po drodze – postój w lokalnej wiosce i odwiedziny w chacie rodziny Tybetańczyków. Po powrocie do Lhasy kolacja w tradycyjnym, tybetańskim stylu i występy folklorystyczne.
13 DZIEŃ LHASA – SZANGHAJ
Wcześnie rano transfer na lotnisko. Wylot samolotem z Tybetu do Chengdu. Następnie kontynuacja podróży i przelot do Szanghaju. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Kolacja.
14 DZIEŃ SZANGHAJ – SUZHOU – LUZHI
Całodniowa wycieczka autokarem do Suzhou, miasta pięknych ogrodów. Zwiedzanie jednego z najciekawszych – Ogrodu Mistrza Sieci (Wangshi Yuan). Następnie przejazd do malowniczego Ogrodu Sztuki – spacer wśród licznych pawilonów. Lekcja kaligrafii z użyciem pędzla, atramentu oraz papieru ryżowego. Zwiedzanie manufaktury jedwabiu – możliwość poznania procesu produkcji oraz dokonania atrakcyjnych zakupów jedwabnych ubrań, pościeli i ultralekkich kołder. Wizyta w Instytucie Hafciarstwa słynącym z oryginalnego haftu dwustronnego. W drodze powrotnej do Szanghaju przejazd do Luzhi, wioski położonej malowniczo nad siecią kanałów. Rejs łodziami między zabytkowymi domami, w których mieszczą się liczne sklepy z pamiątkami. Przyjazd do Szanghaju. Kolacja. Wieczorem dla chętnych rejs statkiem wycieczkowym po rzece Huang Pu, przepływającej przez miasto – widok na wspaniale oświetlone wieżowce i bulwary (cena ok. 25 USD).
15 DZIEŃ SZANGHAJ
Zwiedzanie najbardziej europejskiego miasta Chin, w którym znajdują się tysiące wieżowców, nowoczesne centra handlowe, muzea, nastrojowe herbaciarnie oraz sklepy oferujące najmodniejsze ubrania i obuwie. Przejazd do dzielnicy Pudong, leżącej po drugiej stronie rzeki i wjazd na 88. piętro wieżowca Jin Mao (421 m), skąd rozciąga się zapierający dech widok Szanghaju. Następnie przejazd do malowniczego ogrodu Yu Yuan – spacer wśród kwiatów, egzotycznych drzew, kamiennych ozdób i zabytkowych pawilonów. Czas wolny na Starym Mieście – zabytkowe uliczki i atrakcyjne zakupy. Zwiedzanie świątyni Nefrytowego Buddy, w której przechowywane są cenne posągi Buddy, przywiezione niegdyś z Birmy. Następnie spacer po głównej ulicy handlowej – Nanjing, przy której znajdują się liczne sklepy i salony znanych marek. Przejście na nadrzeczną promenadę Bund, która stała się symbolem Szanghaju. Kolacja. Dla chętnych fakultatywne, jedyne w swoim rodzaju, widowisko cyrkowe – chińscy akrobaci (cena ok. 26 USD).
16 DZIEŃ
Transfer na lotnisko najszybszym pociągiem świata, lewitującym pojazdem, o nazwie Maglev (rozwijającym prędkość od 300 do nawet 430 km na godzinę). Wylot do Europy. Przylot do Warszawy.
Trasa: PEKIN – WIELKI MUR – XI’AN – CHENGDU – GÓRA EMEI – LHASA (Tybet) – SZANGHAJ – SUZHOU – LUZHI
Terminy :
Cena obejmuje:
• przeloty międzynarodowe,
• przeloty wewnętrzne,
• przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
• podróże pociągiem (jeśli nocne przejazdy – miejsca sypialne),
• transfery i wygodny transport bagażu (bez dźwigania) między miastami,
• transfer na lotnisko w Szanghaju najszybszym pociągiem świata Maglev,
• zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, pokoje 2-osob., dopłata do pokoju 1-osob. 1600 PLN,
• śniadania (również w dniu 5.), obiad zamiast śniadania w 7. dniu,
• kolacje + 1 szklanka napoju (piwo, cola, woda),
• przejażdżkę rikszami po hutongu,
• opłatę za wjazd do Tybetu,
• opiekę pilota,
• usługi lokalnych przewodników,
• ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL, bagaż).
I RATA
1000 PLN płatna przy zapisie
II RATA
płatna na 45 dni przed wyjazdem
Uwaga:
• Przy wpłacie II raty należy złożyć paszport do wizowania ważny co najmniej pół roku po zakończeniu wycieczki, wypełniony wniosek wizowy (1 egz.), 1 zdjęcie (kolorowe, en face) oraz opłatę za wizę 220 PLN i za pośrednictwo wizowe 50 PLN.
• Brak możliwości wjazdu/wizy do Tybetu dla osób, które nie posiadają polskiego obywatelstwa/paszportu.
• Przebywanie w Tybecie wymaga dobrego stanu zdrowia; u niektórych osób mogą pojawić się objawy choroby wysokościowej. Zalecana konsultacja z lekarzem przed decyzją o udziale w wycieczce.
• Na bilety wstępu i napiwki dla przewodników, kierowców, bagażowych itd. należy zabrać ze sobą 430 USD (do przekazania pilotowi po przylocie do Pekinu).